Stephen Hawking

Stephen Hawking

Naměřené IQ:
160

Stephen Hawking

Tento britský teoretický fyzik je považován za jednoho z nejinteligentnějších lidí současnosti. Přestože trpí ochrnutím téměř celého těla, je stále aktivně vědecky činný.

Hodnota jeho IQ je výjimečně vysoká a v kvalifikovaném IQ testu jej porazí jen asi 1% respondentů. Sám Hawking ovšem tvrdí: „Lidé, kteří se chlubí svým IQ, jsou pitomci.“

Život a dílo

Profesor Hawking se narodil 8. ledna 1942 v Oxfordu a vystudoval fyziku a kosmologii na univerzitách v Oxfordu a Cambridgi. V roce 1965 se oženil se studentkou jazyků Jane Wilde, která při něm stála v počátcích jeho nemoci. Později se ale rozvedli a Stephen si vzal svou ošetřovatelku, Elaine Mason, ale ani jejich manželství nevydrželo. Z prvního manželství má Stephen tři děti.

Ve své práci se zabývá zejména teoretickou kosmologií a kvantovou gravitací. S Rogerem Penrosem dokázal, že časoprostor má počátek ve velkém třesku a konec v černých dírách.

Publikoval kolem dvě stě prací, nejznámější je Stručná historie času.

I přes svou nemoc stále cestuje po světě a přednáší.

Postižení

Stephen Hawking trpí těžkou amyotrofickou laterální sklerózou, která napadá nervovou soustavu a způsobuje ochrnutí. Symptomy se začaly projevovat již v mládí, když spadl ze schodů a poranil si hlavu. Aby zjistil, zda to nemělo vliv na jeho mentální schopnosti, nechal si tehdy změřit IQ kvalifikovaným IQ testem. Jeho inteligence naštěstí zůstala nezhoršena.

Postupně ale ztratil vládu nad téměř celým tělem a nyní je upoután na vozík. Mluví s pomocí hlasového syntezátoru.

V médiích

Stephen Hawking si zahrál sám sebe například v seriálech Červený trpaslík, Simpsonovi nebo Star Trek. Také se objevil v mnoha dokumentárních pořadech.

Stejně vysoké IQ má i miliardář Bill Gates.

A kolik máte vy? Změřte si své IQ v našem kvalifikovaném IQ testu!

Vyber si IQ test

IQ Test vrozené inteligence

Tento online IQ test vyzkouší bystrost vašeho myšlení v šesti...

IQ Test numerické inteligence

Numerická inteligence je schopnost lidského mozku pracovat a...

Další celebrity